WiadomośćFALE I NAWIGATOR - przedszkole i szkoły
(Kategoria: Szczecin Gumieńce - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa 28 lutego 2018 - 10:53:20


FALE I NAWIGATOR, czyli przedszkole i szkoły inne niż wszystkie


Fundacja Edukacji Rodzinnej świętuje wkrótce dziesiątą już rocznicę powstania Przedszkola Fale. Dziś, prócz przedszkola, funkcjonują także dwie szkoły podstawowe, Szkoła dla Dziewcząt "Fale" oraz Szkoła dla Chłopców "Nawigator".


Wszystkie działania, które do tej pory zrealizowaliśmy, były możliwe dzięki determinacji rodziców-inicjatorów, którzy swoją wizją edukacyjną zafascynowali swoich przyjaciół i ludzi dobrej woli. Wspólne zrozumienie wartości miejsca, które współtworzymy, z niespotykanym w rejonie modelem edukacyjnym, z kadrą pedagogiczną o bardzo wysokich kompetencjach, pozwoliło założyć placówki, do których uczęszcza obecnie ponad 225 dzieci z około 128 rodzin, a zainteresowanie ciągle rośnie.

Nasze przedszkole i szkoły są odwzorowaniem wartości i zasad wyznawanych w domu rodzinnym. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy między rodziną a przedszkolem czy szkołą. Zrezygnowaliśmy z wywiadówek na korzyść indywidualnych spotkań z opiekunem. Wspólnie z Rodzicami opracowujemy indywidualny program wychowawczy i na bieżąco analizujemy postępy edukacyjne dziecka. W edukacji i wychowaniu stajemy się partnerami Rodziców, a nasza ścisła współpraca daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i spójności otaczającego go świata.

Wychodzimy ponad zwykłą organizację zajęć szkolnych - dorosłym oferujemy spotkania z ekspertami, warsztaty, wyjazdy integracyjne. Wszystko po to, aby to nie szkoła, a właśnie dom rodzinny, był najlepszym miejscem rozwoju dla dziecka. Dzięki takiemu podejściu także Rodzice bardziej świadomie podchodzą do swojej roli - pierwszych i najważniejszych wychowawców. Naszym celem jest zgromadzenie w szkołach Rodzin, które chcą z nami realizować ten model. W procesie rekrutacyjnym Rodzice poznają dokładnie nasze standardy oraz plany. Do nich należy decyzja, na ile mogą się zaangażować. Wszystko po to, by dać dzieciom to co najcenniejsze - nasz czas i uwagę.

Realizowane w szkołach kształcenie dzieci zróżnicowane ze względu na płeć jest "stare jak świat" i jednocześnie bardzo nowoczesne. Obecnie taki podział zyskuje coraz większą popularność w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie na ten model decydują się również niektóre z placówek publicznych. Doświadczenia pokazują, że szkoły zróżnicowane lepiej uwzględniają naturę dzieci, gdyż łatwiej w nich odpowiadać na odmienną dynamikę rozwoju psychofizycznego danej płci. Naturalne różnice miedzy dziewczynkami i chłopcami wpływają na odmienny sposób przyswajania przez nich wiedzy, pracę w grupie, wzajemną komunikację.

Badania i ponad 50-letnie doświadczenie tego typu szkół na całym świecie pokazują, że w szkołach tych łatwiej jest się skoncentrować na tym, co jest naszym głównym zadaniem - tzn. na nauce. Po drugie można dostosować sposób przekazu treści dydaktycznych do dość precyzyjnie określonego odbiorcy. W takich szkołach chłopcy chętniej uczą się przedmiotów humanistycznych i artystycznych, dziewczynki częściej osiągają dobre wyniki z przedmiotów ścisłych i łatwiej motywują się do uprawiania sportu. W szkołach zróżnicowanych na płeć nie ma mowy o utrwalaniu stereotypów, wzbudzaniu niezdrowej konkurencji i popisywaniu się. To miejsce, w którym dzieci mają warunki, by skupić się na nauce, doskonalić umiejętności życiowe i nawiązywać bezcenne przyjaźnie na całe życie. Warto wspomnieć, że absolwentami tego typu szkół czy uczelni wyższych są m.in. Jan Paweł II czy Maria Skłodowska-Curie. Pamiętajmy też, że w szkole dzieci spędzają tylko ok. 25 % swojego czasu. W pozostałe 75 % czasu (popołudnia, weekendy, wakacje) mają kontakt ze swoim rodzeństwem, rodzinami, koleżankami i kolegami z sąsiedztwa.

Nasz budynek w szybkim tempie zapełnia się nowymi dziećmi. Nabór do szkół i przedszkola trwa przez cały rok. Obserwując duże zainteresowanie naszą ideą, rozpoczęliśmy prace nad budową kolejnych obiektów - osobnego budynku dla szkoły i hali gimnastycznej. Powstało nowe boisko, jest już gotowa koncepcja zagospodarowania całego terenu. Przygotowujemy obecnie formalności do rozpoczęcia budowy nowego budynku przedszkola oraz żłobka. Mamy wizję takiego rozwoju przedsięwzięcia, aby zapewnić dzieciom możliwość edukacji aż do matury. I mamy dużą szansę powodzenia, ponieważ coraz więcej ludzi rozumie, że przyszłość naszego świata zależy od mądrości i wrażliwości młodego pokolenia.

Spójność wyznawanych wartości, wyjątkowa troska o dobro dziecka, indywidualne podejście traktujące każdą osobę jako jedyną i niepowtarzalną, a także rodzinna atmosfera są głównymi czynnikami, które budzą zainteresowanie kolejnych Rodzin.

Więcej informacji na stronach: www.fale.edu.pl oraz www.nawigator.edu.pl
a także na Facebooku:
www.facebook.com/PrzedszkoleFale/
www.facebook.com/SzkolaFale/
www.facebook.com/SPNawigator/

Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na zwiedzanie przedszkola lub szkoły w dogodnym dla Państwa dniu i godzinach.

Koedukacyjne Przedszkole Fale oraz Szkoła Podstawowa dla dziewcząt Fale
e-mail: fale@fale.edu.pl
tel. (91) 454 00 70

Szkoła Podstawowa dla chłopców Nawigator
e-mail: biuro@nawigator.edu.pl
tel. (91) 311 77 11

Serdecznie zapraszamy!


Artykuł promocyjnyŹródło: Gumieńce 24 - Portal Mieszkańców > Gumieńce > Szczecin
( http://www.gumience24.pl/news.php?extend.1764 )