WiadomośćMigracja: z Gumieniec do Niemiec? (więcej...)
(Kategoria: Szczecin Gumieńce - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 11 lutego 2013 - 10:13:49


Migracja: z Gumieniec
do Niemiec?


Na Gumieńcach w Szczecinie można znaleźć sporo ogłoszeń dotyczących sprzedaży domów i mieszkań. Niestety, młodych nie stać na kupno mieszkania, sporo rodzin stawia też na wynajem. Jest jeszcze coś. Szczecin znajduje się blisko granicy z Niemcami, gdzie pustoszejące miasteczka kuszą niskimi cenami nieruchomości i różnymi dodatkami. Wiele osób już przeprowadziło się do naszych zachodnich sąsiadów.


Z Gumieniec do niemieckiego Löcknitz można dojechać w niecałe 30 minut, w zależności od natężenia ruchu. W samym miasteczku coraz częściej słychać język polski. Sporo osób ze Szczecina zdecydowało się na mieszkanie po zachodniej stronie granicy. Wśród rodziny i przyjaciół można spotkać osoby, które znają kogoś, kto przeprowadził się do Niemiec i dojeżdża do pracy w Szczecinie.
Czy możemy już mówić o migracji? Zapytaliśmy o zdanie mieszkańców Gumieniec.

Gosię przykładowo blokuje bariera językowa: "Mieszkać tam i żyć, jak nie zna się języka? Koszmar. Wiem, że żyje tam wielu Polaków i Niemcy sami też często mówią po polsku. Jednak czułabym się raczej nieswojo, jak nie u siebie".

"Strach, bałbym się o siebie i rodzinę" - zdradza Mariusz. "Czasem słyszy się o skinach co Polaków biją i auta im dewastują. Już wolę mieszkać tutaj" - dodaje.

Reklamy Google:


Zygmunt i Maria zastanawiają się nad takim rozwiązaniem: "Już się orientowaliśmy w temacie. Nawet wynajęcie mieszkania jest tam tańsze, a do tego dostaje się specjalny dodatek na każde dziecko. Wiadomo też, że opieka medyczna i socjalna jest na wyższym poziomie niż u nas. Sporo ludzi się tam wyprowadziło i sobie chwalą, a do Szczecina jest blisko z sąsiadujących z granicą miasteczek".

Kaja ma wątpliwości: "Z jednej strony część sobie chwali mieszkanie w Niemczech, ale inni mówią też, że czują się obco. No i dziwne, że tylu Niemców opuściło te landy. Niby lepiej, niby lżej, ale to tak jak uciekanie do innego kraju przed podatkami. Zupełnie jak Gérard Depardieu, który nagle szybko staje się Rosjaninem, by uratować swoja kasę".

Na stronie www.pogranicze.de znajduje się specjalna zakładka "Mieszkać w Niemczech", gdzie znajdziemy przydatne informacje dotyczące kupna lub wynajmu mieszkania, informacje o podatkach, ubezpieczeniu, opłatach, służbie zdrowia oraz kursach językowych.

Więcej informacji zasięgamy od Konrada Modrzejewskiego z administracji mieszkań w Löcknitz.

Gumience24.pl (G24): Czy czuje Pan różnicę, że mieszka Pan w Niemczech, a nie Polsce?
Konrad Modrzejewski (KM): Tak, pewne wizualne aspekty dają mi do zrozumienia, że znajduję się w innym kraju, ale gdy spoglądam w domu przez okno to widzę małą wieś po polskiej stronie (Bobolin) i rzeczywiście czuję się jak w Polsce. Aż takiej dużej różnicy nie ma.

G24: Co skłania mieszkańców Szczecina do przeprowadzki?
KM: Wiele czynników np. ceny nieruchomości, które wynoszą ok. 50% tego co wydalibyśmy w Szczecinie. Poza tym w miarę krótka droga do pracy, bo wiele osób pracuje w Szczecinie. Do tego wiele innych czynników, jak opieka socjalna, świadczenia na dzieci, dodatek mieszkaniowy. Jest też wiele innych możliwości.

G24: Czy mieszkając w Löcknitz trzeba doskonale znać język?
KM: Często ludzie obawiają się języka. Na szczęście możemy porozumieć się w języku polskim np. w urzędach i niektórych instytucjach. Mamy też tzw. punkty informacyjne, gdzie uzyskamy bezpłatną pomoc w kontakcie z urzędami czy tłumaczeniu dokumentów. Sporo jest także prywatnych osób, które pomagają w różnych sytuacjach.

G24: Niemcy chętnie zapraszają Polaków?
KM: Od 2004 roku powstają tutaj specjalne projekty. Początkowo były skierowane do studentów, ale okazało się, że opcja ta cieszy się powodzeniem wśród całych rodzin.

G24: Co jeszcze zachęca do przeprowadzki?
KM: Opieka medyczna - bardziej indywidualne podejście, lepszy sprzęt. Przykład kobiet ze Szczecina, które przyjeżdżały rodzić do Szwedt.

G24: Czy z roku na rok przeprowadzek jest więcej?
KM: Różnie bywa. W 2007/8 r. był szczególny boom. Później tendencja się wyregulowała, ale codziennie przybywa osób i rodzin z Polski.

G24: Jakie obawy najczęściej towarzyszą osobom, które chcą się zdecydować na taki krok?
KM: Między innymi bariery językowe. Mamy jednak możliwość bezpłatnej nauki niemieckiego, jeśli korzystamy z oferty urzędu pracy. Ludzie boją się również tzw. nazistów. Incydenty takie zdarzają się bardzo rzadko. Szczerze mówiąc, czuję się bezpieczniej mieszkając w Niemczech, niż np. w centrum Szczecina. Tutaj ludzie nie mają nawet alarmów czy skomplikowanych zamków w drzwiach.

Tekst: Monika Wiśniewska. Zdjęcia: Monika Wiśniewska, www.loecknitz.com

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości





Źródło: Gumieńce 24 - Portal Mieszkańców > Gumieńce > Szczecin
( http://www.gumience24.pl/news.php?extend.442 )