Zaloguj się | Rejestracja

Szczecin Gumieńce - NASZA DZIELNICA


Gumieńce
Województwo zachodniopomorskie, miasto Szczecin, dzielnica miasta Zachód

Gumieńce (do 1945 niem. Scheune) - osiedle Szczecina w południowo-zachodniej części dzielnicy Zachód znajdujące się blisko przejść granicznych w Kołbaskowie i Lubieszynie. Dawne kolejowe przejście graniczne w kierunku Pasewalku/Hamburga (Gumieńce - Grambow) i w kierunku Berlina (Gumieńce - Tantow). Według danych z 21 sierpnia 2011 r. na pobyt stały zameldowanych jest tutaj 19 319 osób. Przedwojenne Scheune w większej części zamieszkiwała robotnicza społeczność pracująca w cukrowni. Dziś osiedle uchodzi za bardzo atrakcyjne.

Przez osiedle przechodzi droga krajowa
nr 13 (ul. Mieszka I i Południowa), prowadząca do przejść granicznych w Kołbaskowie i Rosówku, oraz droga krajowa nr 10 (ul. Ku Słońcu), prowadząca do przejścia granicznego w Lubieszynie. Na rondzie Hakena bierze swój początek również droga krajowa nr 31 prowadząca Autostradą Poznańską w kierunku Prawobrzeża i dalej do przejścia granicznego w Słubicach.

We wschodniej części Gumieniec położony jest jeden z największych cmentarzy w Europie -Cmentarz Centralny o pow. 167,8 ha, oficjalnie otwarty 6 grudnia 1901 r. Obecnie budowany jest cmentarz przy ul. Bronowickiej. Nowy cmentarz będzie największą nową nekropolią Szczecina. Ma rozwiązać problemy z brakiem miejsca pod pochówki na cmentarzach komunalnych miasta.

Przez Gumieńce przepływa rzeka Bukowa, która ma duże znaczenie w Systemie Zieleni Miejskiej. Wypływa ona z podmokłego terenu w miejscowości Bezrzecze i przepływając przez Gumieńce tworzy Jezioro Słoneczne. Płynąc po zachodniej stronie Cmentarza Centralnego tworzy przy ul. Europejskiej tzw. Stawek na Gumieńcach. Obecnie nakazuje się ochronę rzeki Bukowa i tworzonego przez tę rzekę korytarza ekologicznego.

Przy południowej granicy osiedla (oraz miasta) znajduje się nieczynna już Cukrownia Szczecin, która od 2003 r. nie produkuje cukru. W zachodniej części Gumieniec, przy granicy z Mierzynem, w 1999 r. powstało Centrum Handlowe STER (dawniej King Cross) składające się z supermarketów Real i Castorama oraz stacji obsługi pojazdów Feu Vert i stacji benzynowej Statoil (1.2.3). Od zachodu i południa osiedle graniczy z gminami: Dobra (Mierzyn) i Kołbaskowo (Warzymice), od wschodu z osiedlem Pomorzany, a na północy ze Świerczewem.

Na terenie Gumieniec mają swoją siedzibę dwa wydziały Uniwersytetu Szczecińskiego: Humanistyczny (ul. Krakowska) i Zarządzania i Ekonomiki Usług (ul. Cukrowa). Jest to dzielnica głównie domków jednorodzinnych. Jedynie w środkowej części znajduje się blokowiskowe osiedle Reda, zbudowane w latach 80. XX w dla potrzeb pracowników PŻM.

Jak Gumieńce będą się rozwijać w najbliższych latach? Osiedle charakteryzuje wielość funkcji, jednak ich rozmieszczenie sprawia, że nie stanowią one źródła konfliktu. W części zachodniej osiedle rozwijać się będzie jako enklawa zabudowy mieszkaniowej jedno i wielorodzinnej niskiej intensywności, o dużej atrakcyjności wynikającej z położenia w mieście względem centrum i bardzo dobrego skomunikowania. W południowej części osiedla planuje się utrzymanie centrów handlowo-usługowych oraz przemysłu i składów o znaczeniu ponadlokalnym, związanych z obsługą obszaru metropolitarnego. W wyznaczonych terenach dopuszczalne będzie utrzymanie nieuciążliwego przemysłu i składów oraz usług, w tym także usług rozproszonych związanych z obsługą mieszkańców osiedla. W stosunku do wszystkich funkcji dominujących planuje się wprowadzanie zieleni jako funkcji uzupełniającej.

Informacje podstawowe:
Osiedle Gumieńce
Dzielnica miasta Zachód
Miasto Szczecin
Województwo zachodniopomorskie
Powiat szczeciński
Gmina Szczecin
Ludność: 19 319 (2011 r.)
Strefa numeracyjna: +48 91
Tablice rejestracyjne: ZSwyszukiwarka Gumieniec

Gumieńce - usługi/firmy

kodo

przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
Gumience24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Gumience24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się na Gumieńcach... więcej