Zaloguj się | Rejestracja

Wkładki na haluksy - czy i w jakich przypadkach...


Wkładki na haluksy
- czy i w jakich przypadkach mogą pomóc osobie z deformacją stopy


Haluksy to charakterystyczne zwyrodnienie, które można w prosty sposób zdiagnozować. Jednym z pierwszych objawów jest odchylenie palucha w kierunku palców sąsiednich. Staw pierwszego palca stopy staje się powiększony, a głowa kości śródstopia uwypuklona. Zmianom tym często towarzyszy stan zapalny. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia prowadzić może do stopniowego rozwoju zmiany, któremu towarzyszyć będzie coraz bardziej dotkliwy ból. Jak rozpoznać i leczyć haluksy dowiesz się na netlekarz.pl.


Leczenie zachowawcze haluksów możliwe jest wyłącznie wówczas, gdy zmiany nie są zaawansowane, bądź jako dodatkowa terapia zalecona przez lekarza prowadzącego. Stosowanie odpowiednich metod, takich jak specjalne buty lub wkładki może spowolnić proces degeneracji, a także zminimalizować już istniejące dolegliwości.

Osoby cierpiące z powodu haluksów mogą korzystać z różnego rodzaju wkładek, których zadaniem jest zmniejszanie przykrych objawów, a także ograniczanie postępu deformacji.

Pacjenci mogą sięgać po specjalistyczne kliny międzypalcowe, umożliwiające rozdzielanie wygiętych paluchów oraz zapobieganie powstawaniu otarć w ich obrębie. Stosowanie tego rodzaju klinów umożliwia przede wszystkim redukcję bólu wynikającego z zachodzenia na siebie palców oraz pozwala skorygować niewłaściwe ustawienie palucha. Warto pamiętać, że rozwiązanie to przyniesie najlepsze rezultaty dopiero wówczas gdy separatory lub kliny zostaną zastosowane bezpośrednio po wystąpieniu pierwszych objawów choroby i stosowane będą zarówno nocą, jak i w ciągu dnia.

Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. pelot – specjalnych wkładek unoszących łuk stopy. Ich stosowanie zalecane jest także u osób z płaskostopiem, które może stanowić jeden z czynników sprzyjających rozwojowi haluksów. Warto stosować je także jako element profilaktyki u osób obciążonych genetycznie. Wkładki te, podobnie jak kliny również można stosować w dzień i w nocy.

W walce z haluksami pomocne mogą być wszelkiego rodzaju „urządzenia”, których celem jest zapobieganie nakładaniu się na siebie palców i/lub naprostowanie palucha. Należą do nich m.in. żelowe ortezy (kliny i przekładki), aparaty typu Marcin (tzw. szyna Thomsena), taśmy, które owijane wokół stopy umożliwiają zachowanie odpowiedniego położenia palucha oraz specjalistyczne skarpety-separatory. Osoby ze zwyrodnieniem palucha mogą wybierać pośród licznych produktów. Lekarze najczęściej zalecają przymierzenie klinów żelowych bezpośrednio na stopach, ponieważ muszą one być dobrane na podstawie geometrii danej stopy, stopniem zaawansowania zmian oraz potrzebami chorego. Nie należy wybierać klinów zbyt małych, ponieważ może to powodować powstawanie szkód w obszarze palców III – V. Dodatkowo każdy pacjent posiada inną tolerancję na elementy obce znajdujące się w obrębie stopy, dlatego już w chwili założenia danej ortezy może czuć, że nie jest ona odpowiednio dobrana. Wcześniejsze przymierzenie ortezy umożliwia zapobiegnięciu sytuacji, w której orteza będzie leżeć w szufladzie, a także umożliwia wyszukanie alternatywy, która istotnie może być droższa, jednak może znacznie lepiej spełnić swoje zadanie, nie powodując szkód dla noszącego.

Wkładki na ból i pieczenie przodostopia. Jakie środki można podjąć?

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów towarzyszących haluksom i/lub płaskostopiu poprzecznemu jest utrata warstwy ochronnej pod główkami kości śródstopia. To sprawia, że podczas długotrwałego chodu po twardej nawierzchni lub częstego noszenia obuwia na wysokim obcasie osoba odczuwa nieprzyjemny ból i pieczenie. Tego typu dolegliwości złagodzić można poprzez noszenie odpowiednio dobranych wkładek silikonowych, piankowych lub żelowych oraz stosowania elementów ochronnych bolącego obszaru. Zapewniają one ochronę, której naturalnie brakuje, czyli amortyzację, miękkość i odciążenie. Nie zapewniają one jednak korekty deformacji oraz prawidłowego ustawienia stopy, jednak zapewniają uczucie komfortu i ulgę.

Jeśli deformacja powoduje odczuwanie bólu, zaleca się noszenie butów na haluksy. Tego typu obuwie wykonane powinno być z miękkiej skóry, a podeszwa powinna być twarda. Co więcej buty te powinny posiadać odpowiednio szerokie noski, zapobiegające uciskaniu stóp, a ich rozmiar powinien być większy od zwykle noszonego. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, wybór obuwia najlepiej skonsultować z ortopedą, ponieważ tego typu obuwie powinno być dopasowane indywidualnie do przypadku oraz powinno posiadać odpowiednie wkładki obciążające.

Równie istotnym elementem leczenia zachowawczego haluksów są regularne ćwiczenia. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ odpowiednio wczesna diagnoza pozwala odwrócić już istniejące zmiany bez konieczności operacji. W tym celu warto połączyć różnorodne metody, oprócz ćwiczeń, warto stosować kliny oraz używać specjalistycznych wkładek. Ćwiczenia na haluksy są banalnie proste i można je wykonywać w każdym miejscu, również w domu, a w ich trakcie należy podnosić z podłogi różnorodne przedmioty, przy wykorzystaniu wyłącznie palców stóp.

Aby uniknąć ryzyka dalszego rozwoju deformacji konieczne jest unikanie niewygodnego obuwia, szczególnie zbyt ciasnego oraz pantofli o zwężanych czubkach, na wysokich obcasach. Dobierając buty wygodne w zestawieniu z wełnianymi lub bawełnianymi skarpetkami można zapobiec postępom choroby. Jeśli jednak wyniknie konieczność noszenia obcasów, lepiej sięgać po te o wysokości 4-5 cm.

Jeśli zniekształcenia oraz dolegliwości bólowe są znaczne, a zachowawcze, nie operacyjne metody leczenia nie przynoszą rezultatów konieczne może być podjęcie leczenia operacyjnego.


Artykuł promocyjny

piątek 30 marca 2018 - 09:24:35 | Komentarze: 0
Wersja do druku

wyszukiwarka Gumieniec

Gumieńce - usługi/firmy

kodo

przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
Gumience24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Gumience24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się na Gumieńcach... więcej