Zaloguj się | Rejestracja

Pomysł na weekend: spacer po Szczecinie (więcej...)


Pomysł na weekend: spacer po Szczecinie

Wielu mieszkańców Gumieniec, z racji wykonywanej pracy, prowadzonej działalności gospodarczej lub nauki, dużą część swojego czasu spędza w centrum Szczecina. Poruszając się po mieście, gdy zwykle gdzieś nam się śpieszy, nie zwracamy uwagi na to, co znajduje się wokół nas. Dlatego proponujemy, aby część długiego weekendu poświęcić na nieco spokojniejszy spacer ulicami śródmieścia.


Nie jest tajemnicą, że w Szczecinie znaleźć można naprawdę sporo urokliwych miejsc, takich jak chociażby Jasne Błonia, Wały Chrobrego, Park Żeromskiego lub teren w okolicy jeziora Głębokiego, gdzie z przyjemnością spędzić można nadmiar wolnego czasu. Co jednak, gdy wszystkie te miejsca znamy już jak własną kieszeń? Wtedy warto zboczyć nieco z najczęściej uczęszczanych tras i ruszyć szlakami: "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice" oraz "Miejski szlak". Dzięki takiej wycieczce będziemy mieli możliwość zapoznania się z historią Szczecina od nieco innej strony.

"Niezwykli szczecinianie i ich kamienice" to szlak turystyczny dotyczący trzynastu zabytkowych kamienic w centrum Szczecina i ich niezwykłych lokatorów okresu przed- i powojennego. Na trasie znajdziemy kamienice, w których mieszkali m.in. malarz ekspresjonista Julo Levin, aktor, śpiewak i reżyser teatralny Antoni Kaczorowski, najlepsza piosenkarka w historii Szczecina Helena Majdaniec, a także pionier motoryzacji Emil Stoewer.

Dla zwiedzających opracowana została dwustronna mapa (także w językach niemieckim i angielskim) z wyznaczoną trasą, opisami architektonicznymi oraz biogramami mieszkańców niemieckiego Stettina i polskiego Szczecina. Szlak promuje również strona internetowa www.kamieniceszczecina.pl
oraz fanpage na Facebooku www.facebook.com/KamieniceSzczecina, gdzie zamieszczone zostały dokładne informacje na temat uhonorowanych szczecinian oraz architektury budynków, w których niegdyś mieszkali.

Wykaz kamienic na szlaku:
  1. Kamienica Jula Levina, ul. Śląska 51,
  2. Kamienica Heinricha George, ul. Łokietka 34,
  3. Kamienica Leona Jessela, ul. Krzywoustego 72,
  4. Kamienica Antoniego Kaczorowskiego, al. Piastów 14,
  5. Kamienica Janiny Szczerskiej, al. Piastów 66,
  6. Kamienica Janiny Smoleńskiej, al. Bohaterów Warszawy 106,
  7. Kamienica Wilhelma Meyera-Schwartau, al. Wojska Polskiego 63,
  8. Kamienica Heleny Majdaniec, ul. Wielkopolska 29,
  9. Kamienica Emila Stoewera, ul. Wielkopolska 32,
  10. Kamienica Heliodora Sztarka, al. Piłsudskiego 29,
  11. Kamienica Kurta Tucholskiego, ul. Rayskiego 29,
  12. Kamienica Stanisławy Engelówny, al. Papieża Jana Pawła II 44,
  13. Kamienica Erwina Ackerknechta, al. Piłsudskiego 37.
Reklamy Google:


Wędrując po Szczecinie można zauważyć na chodnikach czerwoną przerywaną linię, która stanowi oznaczenie siedmiokilometrowego szlaku po najciekawszych miejscach w Grodzie Gryfa. Został on wytyczony z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi. Na trasie Miejskiego Szlaku Turystycznego znajdziemy aż 42 punkty: zabytki, pomniki, głazy, kościoły i parki - najciekawsze miejsca w Szczecinie, najbardziej charakterystyczne i z miastem się kojarzące. Przy każdym zabytku znajduje się namalowany na posadzce numer. W pobliżu natomiast można znaleźć tablicę informacyjną opisującą daną atrakcję.

Wspomniane trasy nie są jednak jedynymi atrakcjami, z jakimi mamy do czynienia w centrum Szczecina. Od dwóch lat, w pobliżu Teatru Lalek Pleciuga funkcjonuje "tańcząca fontanna", która codziennie o godzinie 21:30 prezentuje niezapomniane, wspaniałe widowisko oparte na współgrających ze sobą strumieniach wody, świateł oraz muzyki. Podobne (choć nieco większe) fontanny zobaczyć można m.in. w Barcelonie oraz Warszawie. Fontanna każdego dnia działa od godziny 6 do północy. Specjalny, wieczorny pokaz trwa około 25 minut. Tym, którzy widzieli już wspomniany pokaz, zachęcamy aby zrobili to jeszcze raz - w najbliższą sobotę, 1 czerwca odbędzie się premiera nowego widowiska z muzyką przygotowaną przez Krzysztofa Dziermę.

Szczecin nie ma do zaoferowania tylu atrakcji, co inne duże polskie miasta, takie jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. Z pewnością nie jest jednak tak, że w mieście nic się nie dzieje. Inicjatywy, takie jak szlaki turystyczne oraz tańcząca fontanna, która powstała w miejscu basenu pożarowego, z pewnością wpływają na poprawę postrzegania miasta przez mieszkańców, osoby przyjezdne, a także osób z sąsiednich miejscowości.


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


piątek 31 maja 2013 - 11:52:14 | Komentarze: 0
Wersja do druku

wyszukiwarka Gumieniec

Gumieńce - usługi/firmy

kodo

przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
Gumience24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Gumience24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się na Gumieńcach... więcej