Zaloguj się | Rejestracja

Szczecińscy uczniowie sprzątają groby na Gumieńcach


Szczecińscy uczniowie sprzątają groby na Gumieńcach

Związek Artystów Scen Polskich od wielu lat współpracuje ze szczecińskimi szkołami. Uczniowie dbają o mogiły, których od lat nikt nie odwiedza, mimo, że spoczywających tam aktorów kiedyś podziwiał cały Szczecin, a nawet Polska. Jedną z grup sprzątających groby na Cmentarzu Centralnym na Gumieńcach tworzą uczniowie XVIII Liceum Ogólnokształcącego z ZS nr 5 im. Józefa Wybickiego w Szczecinie.


Rozmawialiśmy z Iwoną Gacparską, opiekunką uczniów zajmujących się opuszczonymi mogiłami.

Gumience24.pl: Skąd pomysł, aby brać czynny udział w akcji?
Iwona Gacparska: To akcja, która trwa od lat. Wiele szkół współpracuje w tej kwestii z szczecińskim oddziałem ZASP-u, a skoro klasa jest teatralno-dziennikarska to nie wyobrażałam sobie, żeby moja grupa nie brała w tym udziału.

G24: Od kiedy zajmujecie się grobami?
IG: Robimy to od tego roku, bo tak naprawdę profil klasy dopiero się rozkręca. Co roku dochodzą nowe projekty i pomysły. W tym roku profil ma dodaną funkcję - dziennikarsko-teatralną z elementami wolontariatu. Wszystko doskonale się układa.

G24: Czy jest to tylko jednodniowa akcja przed 1 listopada, czy będziecie dbać o groby przez cały rok?
IG: Będziemy dbać o groby cały czas - podjęłam decyzję o tym, aby co dwa tygodnie dwójka uczniów na zmianę poszła na grób, zapaliła znicz i posprzątała. A przed świętami, takimi jak Boże Narodzenie, Zaduszki, Wielkanoc, to już na pewno.

G24: Czy uczniowie chętnie biorą udział w takich akcjach?
IG: Licealiści są bardzo chętni i z zaangażowaniem podchodzą do tej inicjatywy. Zresztą dali temu wyraz, będąc ze mną w najtrudniejszych dla mnie chwilach, czyli na pogrzebie mojego męża oraz na pierwszej pośmiertnej wystawie jego twórczości. To wrażliwi, młodzi ludzie i jestem z nich dumna.

Reklamy Google:


Towarzyszyliśmy jednej z pierwszych klas na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Uczniowie przyjechali na Gumieńce, by poznać sylwetki Ady i Zdzisława Relskich. O życiu zasłużonych aktorów, opowiedziała im Agata Piechota ze szczecińskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Potem zapalono znicze i zaplanowano kolejną wizytę - tym razem, żeby posprzątać groby i teren w ich pobliżu. Na pytanie dlaczego to robią, klasa odpowiedziała niemalże chórem: „...bo chcemy pomóc!”.

Zdzisław Relski urodził się w 1903 roku w Wiedniu. Studiował aktorstwo w Miejskiej Szkole Dramatycznej w Krakowie. Przed wojną występował w Teatrze Nowym im. Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu (1924-1925), Teatrze Miejskim we Lwowie (1925-1926) oraz warszawskim Teatrze Kameralnym (1932-1935) i Teatrach TKKT (1935-1939). Zagrał także epizodyczne role w dwóch głośnych filmach - Ordynacie Michorowskim (1937) i w Geniuszu sceny (1939). Tuż po wojnie występował w Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza w Łodzi (sez. 1945/46). W 1958 roku wspólnie z żoną przyjechał do Szczecina na zaproszenie Aleksandra Rodziewicza. O jego żonie Adzie Zasiadzance wiadomo niewiele. Po przybyciu do Szczecina grała epizodyczne role. W 1967 roku doszło do tragedii, kobieta przegrała walkę z depresją i popełniła samobójstwo. Zdzisław Relski po tragicznej śmierci żony praktycznie przestał występować na scenie. Zmarł 24 czerwca 1981 roku w Szczecinie.

Tekst i zdjęcia: Monika Wiśniewska. Źródło: encyklopedia.szczecin.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościpiątek 18 października 2013 - 10:40:08 | Komentarze: 0
Wersja do druku

wyszukiwarka Gumieniec

Gumieńce - usługi/firmy

kodo

przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
Gumience24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Gumience24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się na Gumieńcach... więcej