Zaloguj się | Rejestracja

Szczecińscy uczniowie sprzątają groby na Gumieńcach


Szczecińscy uczniowie sprzątają groby na Gumieńcach

Związek Artystów Scen Polskich od wielu lat współpracuje ze szczecińskimi szkołami. Uczniowie dbają o mogiły, których od lat nikt nie odwiedza, mimo, że spoczywających tam aktorów kiedyś podziwiał cały Szczecin, a nawet Polska. Jedną z grup sprzątających groby na Cmentarzu Centralnym na Gumieńcach tworzą uczniowie XVIII Liceum Ogólnokształcącego z ZS nr 5 im. Józefa Wybickiego w Szczecinie.


Rozmawialiśmy z Iwoną Gacparską, opiekunką uczniów zajmujących się opuszczonymi mogiłami.

Gumience24.pl: Skąd pomysł, aby brać czynny udział w akcji?
Iwona Gacparska: To akcja, która trwa od lat. Wiele szkół współpracuje w tej kwestii z szczecińskim oddziałem ZASP-u, a skoro klasa jest teatralno-dziennikarska to nie wyobrażałam sobie, żeby moja grupa nie brała w tym udziału.

G24: Od kiedy zajmujecie się grobami?
IG: Robimy to od tego roku, bo tak naprawdę profil klasy dopiero się rozkręca. Co roku dochodzą nowe projekty i pomysły. W tym roku profil ma dodaną funkcję - dziennikarsko-teatralną z elementami wolontariatu. Wszystko doskonale się układa.

G24: Czy jest to tylko jednodniowa akcja przed 1 listopada, czy będziecie dbać o groby przez cały rok?
IG: Będziemy dbać o groby cały czas - podjęłam decyzję o tym, aby co dwa tygodnie dwójka uczniów na zmianę poszła na grób, zapaliła znicz i posprzątała. A przed świętami, takimi jak Boże Narodzenie, Zaduszki, Wielkanoc, to już na pewno.

G24: Czy uczniowie chętnie biorą udział w takich akcjach?
IG: Licealiści są bardzo chętni i z zaangażowaniem podchodzą do tej inicjatywy. Zresztą dali temu wyraz, będąc ze mną w najtrudniejszych dla mnie chwilach, czyli na pogrzebie mojego męża oraz na pierwszej pośmiertnej wystawie jego twórczości. To wrażliwi, młodzi ludzie i jestem z nich dumna.

Reklamy Google:


Towarzyszyliśmy jednej z pierwszych klas na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Uczniowie przyjechali na Gumieńce, by poznać sylwetki Ady i Zdzisława Relskich. O życiu zasłużonych aktorów, opowiedziała im Agata Piechota ze szczecińskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Potem zapalono znicze i zaplanowano kolejną wizytę - tym razem, żeby posprzątać groby i teren w ich pobliżu. Na pytanie dlaczego to robią, klasa odpowiedziała niemalże chórem: „...bo chcemy pomóc!”.

Zdzisław Relski urodził się w 1903 roku w Wiedniu. Studiował aktorstwo w Miejskiej Szkole Dramatycznej w Krakowie. Przed wojną występował w Teatrze Nowym im. Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu (1924-1925), Teatrze Miejskim we Lwowie (1925-1926) oraz warszawskim Teatrze Kameralnym (1932-1935) i Teatrach TKKT (1935-1939). Zagrał także epizodyczne role w dwóch głośnych filmach - Ordynacie Michorowskim (1937) i w Geniuszu sceny (1939). Tuż po wojnie występował w Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza w Łodzi (sez. 1945/46). W 1958 roku wspólnie z żoną przyjechał do Szczecina na zaproszenie Aleksandra Rodziewicza. O jego żonie Adzie Zasiadzance wiadomo niewiele. Po przybyciu do Szczecina grała epizodyczne role. W 1967 roku doszło do tragedii, kobieta przegrała walkę z depresją i popełniła samobójstwo. Zdzisław Relski po tragicznej śmierci żony praktycznie przestał występować na scenie. Zmarł 24 czerwca 1981 roku w Szczecinie.

Tekst i zdjęcia: Monika Wiśniewska. Źródło: encyklopedia.szczecin.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościpiątek 18 października 2013 - 10:40:08 | Komentarze: 0
Wersja do druku

wyszukiwarka Gumieniec

Gumieńce - usługi/firmy

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- wzw B. Szczecin-Gumieńce,
ul. Lubelska 29, tel. +48 91 486 80 80.

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 91 38 31 361
Dentamedica to nowa klinika stomatologiczna w Mierzynie, w której najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję
. Klinika oferuje pełen zakres usług dentystycznych.

emiwo.jpg
Bezpieczeństwo i spokojna głowa
Uporządkuj swoje ubezpieczenia! Kompleksowa oferta ubezpieczeń:
dla RODZINY, dla FIRMY, dla BRANŻY MEDYCZNEJ, dla ROLNIKÓW. Promocja polis posagowych - oszczędzaj razem z dzieckiem!
Biuro: Szczecin, Ostrobramska 25/1
Tel. +48 502 774 795. Zapraszamy!

stylowa.jpg
Twoja emerytura z EVENTUS DUO
Małgorzta Sipowicz, tel. +48 783 367 300
Eventus DUO to pierwszy w Polsce program, który łączy gwarancję świadczeń emerytalnych z inwestycją w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Weź los w swoje ręce i już dziś zabezpiecz się finansowo na przyszłość... zobacz więcej

FIBARO.jpgSystem FIBARO to obecnie najdoskonalsze rozwiązanie automatyki budynkowej dostępne na rynku. Jest on całkowicie bezprzewodowy i umożliwia bezinwazyjną instalację. FIBARO może ostrzec domowników przed pożarem, zalaniem czy włamaniem. Dzięki systemowi FIBARO możemy również znacznie ograniczyć koszty utrzymania domu, w tym ogrzewania. Zapraszamy do salonu przy ul. Sezamkowej 2
w Mierzynie, tel. +48 535 805 057... więcej

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

jezyki.jpg
Dofinansowany
Projekt Językowy
Wrześniowa Językowa Oferta Specjalna:
do kursu język. 10h MS Excel GRATIS!
3 miesiące nauki języka za 370zł z możliwością kontynuacji. Studenci po okazaniu ważnej legitymacji - 10% rabatu. Wszystkie poziomy języka: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański. 48 zajęć 45 min. Zajęcia 2 razy w tygodniu po 90 min. (od pon. do piątku)
Happy Hours (godz.9-15) 297zł za 48h.
Kurs Weekendowy (sobota lub niedziela) 297zł za 48h.
Kontakt tel.: 91 484 19 60.

szkola.jpg
Nabór otwarty 2014/2015 na Roczne Studium Policealne na kierunkach: Psychologia Kryminalna, Psychologia Rozwoju Osobistego.
Pomorska Szkoła Psychologii
ul. Dąbrowskiego 38-40, Szczecin (budynek "Ornament", I piętro pok.103).
Telefony: 91 484 19 60, 508 199 196.

reklama.jpg
Reklama w portalu
Gumience24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Gumience24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się na Gumieńcach... więcej

reklama