Zaloguj się | Rejestracja

Bieg na orientację na Gumieńcach - relacja (więcej...)


Bieg na orientację
na Gumieńcach - relacja


W środę 9 kwietnia na terenie Jeziorka Słonecznego i sąsiadującego z nim osiedla odbył się wieczorny bieg na orientację. Był to drugi etap trzeciej edycji Szczecińskiej Dobranocki. W biegu wzięło udział około 80 zawodników. Najmłodsza uczestniczka miała 6 lat. Było dużo sportowych emocji, a na koniec ognisko i kiełbaski.


Ciemne chmury i chłodny wiatr nie przeszkodziły w organizacji biegu na orientację. Na linii startu stawiło się ok. 80 zawodników i wielu kibiców. Uczestnicy biegu musieli wykazać się umiejętnością czytania map, sprytem, logiką i oczywiście kondycją. Przygotowano 5 map - dla każdej kategorii wiekowej. Trasy biegu prowadziły w rejonie Jeziorka Słoneczne oraz na sąsiadującym z nim osiedlu przy ulicach Szeligowskiego, Różyckiego, Babińskiego, Zabużańskiej, Źródlanej i Krętej.

Reklamy Google:


Na mecie pierwszy pojawił się Michał, a zaraz za nim jego kolega - również Michał. Osiągnięte czasy to 28.25 i 28.30. To jednak nie oznaczało, że są najlepsi. Zawodnicy startowali bowiem w minutowych odstępach. Zapytaliśmy Michałów o wrażenia z biegu - "Pierwszy raz braliśmy udział w takiej imprezie. 7 punkt kontrolny był najtrudniejszy, bo najbardziej ukryty, ale wszystkie zaliczyliśmy. Do startu namówiła nas rodzina. To super zabawa".

Najmłodszą zawodniczką była 6-letnia Roksana - "Ciężko było, bo szybko trzeba biegać”. Sylwia, mama Roksany, dodała - "Moja córka biegła już 7 albo 8 raz. Biegamy cały sezon. Szkoli się, bo to przyszła Mistrzyni Polski, albo świata".

Rozmawialiśmy też z organizatorem biegu Hubertem Świerczyńskim.

Gumience24.pl: Który to bieg w ramach Szczecińskiej Dobranocki?
Hubert Świerczyński: To 11 odsłona w całej Szczecińskiej Dobranocce, a dokładnie 2. etap trzeciego cyklu.

G24: Skąd pomysł na tego typu spotkania?
HŚ: To stara dyscyplina, która wywodzi się ze Skandynawii. Wrocław jako pierwszy zaczął organizować tego typu imprezy. Pomysł podchwyciły też Warszawa i Poznań. Potem my zaczęliśmy organizować biegi po osiedlach. Tego typu imprezy odbywają się również w Trójmieście i na Śląsku. W każdym większym mieście jest klub orientacji. U nas wcześniej tego nie było, a mamy do biegów świetne tereny takie jak np. Puszcza Bukowa.

G24: Jak to się stało, że biegi na orietnację (BnO) trafiły na Gumieńce?
HŚ: Tereny dobieramy według uznania. Ktoś z nas np. ma blisko, ma fajne miejsce, gdzie jeździ rowerem itd. Drugi organizator - Bartek - mieszka na Gumieńcach i często biega nad jeziorkiem. Inicjatywa więc wyszła od niego. Raz zrobiliśmy bieg na bulwarach, bo trafiłem tam zaraz po otwarciu i pomyślałem, że to fajne miejsce. W końcu coś się dzieje nad Odrą.

G24: Kolejny bieg odbędzie się w Lasku Arkońskim?
HŚ: Tak. W lasku po raz pierwszy odbędzie się typowy bieg leśny.

G24: Ile osób zgłosiło się na Szczeciński Bieg na Orientację na Gumieńcach?
HŚ: Zgłosiło się 100 osób, ale chyba pogoda nieco wystraszyła uczestników. Jednak i tak sporo osób wzięło udział w biegu - na starcie stanęło ok. 80 zawodników.

G24: Na czym dokładnie polegają biegi na orientację?
HŚ: Porównuje się je z biegami ulicznymi. Tylko, że tu zawodnik sam wybiera sobie trasę. Są specjalne punkty, do których trzeba dotrzeć i potwierdzić, że się je zaliczyło, ale to zawodnik z mapą w ręku decyduje o ich kolejności i trasie do przebycia.

G24: Jak długa jest trasa?
HŚ: W linii prostej około 4 km, tutaj jednak mamy jeziorko i osiedle więc może wydłużyć się do około 6 km. Najdłuższe trasy w tego typu imprezach sięgają nawet do 26 km.

G24: Jakie trzeba mieć predyspozycje, by wziąć udział w biegu na orientację?
HŚ: Tu liczy się prędkość i umysł. Bardzo ważna jest umiejętność czytania map i odnajdywanie na niej punktów. Trzeba jednak tak rozplanować swój bieg, by myślami być kilka kroków do przodu.

G24: Czyli jak w szachach. Trzeba zaplanować kilka ruchów do przodu?
HŚ: Dokładnie. Zawodnik dobiegając do punktu musi już wiedzieć czy odbić od razu w prawo, lewo czy pobiec prosto.


Po biegu zawodnicy mogli rozgrzać się przy ognisku z kiełbaskami, które zorganizowano wraz z Radą Osiedla Gumieńce.

Zobacz końcowe wyniki zawodów

Tekst i zdjęcia: Monika Wiśniewska

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościBieg na Orientację na Gumieńcach - 9 kwietnia 2014 r.:
Zobacz więcej zdjęć

czwartek 10 kwietnia 2014 - 10:19:53 | Komentarze: 0
Wersja do druku

wyszukiwarka Gumieniec

Gumieńce - usługi/firmy

kodo

przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
Gumience24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Gumience24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się na Gumieńcach... więcej