Zaloguj się | Rejestracja

Pętla tramwajowa przy CH Ster - 3 warianty


Pętla tramwajowa przy
CH Ster - 3 warianty


W poniedziałek, 30 listopada 2015 r. w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin odbyły się konsultacje społeczne dotyczące planowanej budowy torowiska do pętli tramwajowej Mierzyn - przy CH Ster. Podczas spotkania z mieszkańcami zaprezentowany został projekt koncepcyjny inwestycji w trzech wariantach.


Wariant 1
Wariant ten zakłada budowę linii dwutorowej na odcinku od Ronda Gierosa do planowanej pętli przy centrum handlowym STER. Poszerzenie pasa rozdziału pomiędzy jezdniami ulicy Ku Słońcu do minimum 8 m. Ograniczono ilość przystanków do dwóch. Zakres przebudowy infrastruktury drogowej oraz technicznej ograniczony został do minimum.

Wariant 2
Drugi wariant zakłada przebudowę linii tramwajowej jednotorowej na odcinku od Ronda Gierosa do skrzyżowania z ulicą Kwiatową oraz budowę linii jednotorowej od ulicy Kwiatowej do planowanej pętli przy centrum handlowym STER w obrębie istniejącego pasa rozdziału. Przyjęto budowę trzech przystanków.

Wariant 3
Ostatni wariant zakłada budowę linii dwutorowej na odcinku od Ronda Gierosa do planowanej pętli przy centrum handlowym STER. Poszerzenie pasa rozdziału pomiędzy jezdniami ulicy Ku Słońcu do 17 m. Przyjęte parametry geometryczne toru tramwajowego umożliwiają płynną i komfortową jazdę, a szeroki pas rozdziału pozwala na swobodna lokalizacje peronów i innych urządzeń technicznych. Przyjęto lokalizację 3 przystanków.

Przygotowano również podwariant 3b, który posiada zmieniony w stosunku do wariantu 3 wjazd na pętlę od strony Mierzyna, dodatkowy przystanek przy ul. Marynarzy Polskich, przystanek z peronami naprzeciwległymi przy ul. Kwiatowej i możliwość jazdy autobusów po torowisku od ul. Kwiatowej do Ronda Gierosa.

Zobacz porównanie wariantów (prezentacja .pdf)

Reklamy Google:


Ogólna charakterystyka wariantów
Rozwiązania projektowe w wariancie 1 ze względu na wąski pas rozdziału powodują mniej kolizji z infrastrukturą techniczną w stosunku do wariantu 3 oraz mniejszy zakres przebudowy ulicy Ku Słońcu. Jednocześnie brak jest miejsca na lokalizację przystanku przy ul. Krętej oraz innej infrastruktury technicznej. Pętla autobusowa i tramwajowa nie kolidują ze sobą, ale nie ma możliwości zawrócenia autobusów wewnątrz pętli. Wariant 1 zakłada wycinkę 158 drzew.

Rozwiązania projektowe w wariancie 2 powodują najmniej kolizji z infrastrukturą techniczną oraz wymagają najmniejszych nakładów. Rozwiązanie pętli autobusowej jest podobne jak w wariancie 1. Torowisko jednotorowe jest niefunkcjonalne i ograniczające ruch tramwajowy. Wariant 2 zakłada wycinkę 84 drzew.

Rozwiązania projektowe w wariancie 3 (oraz równoważnym wariancie 3b) ze względu na szeroki pas rozdziału gwarantują swobodną lokalizację urządzeń infrastruktury i obsługi podróżnych. Nieznaczne zwiększenie kosztów inwestycji pozwala na zastosowanie bardziej komfortowych i bezpiecznych rozwiązań projektowych. Drogi wewnętrzne w obrębie pętli autobusowej krzyżują się z torowiskiem tramwajowym oraz występują wspólne przystanki. Istnieje możliwość zawrócenie autobusów na pętli oraz lokalizacji dużej liczby miejsc postojowych dla autobusów. Wariant 3 zakłada wycinkę 158 drzew.

Ostatni wariant jest rekomendowany przez urzędników. Wszystkie warianty zakładają nasadzenia kompensacyjne.

Konsultacje z mieszkańcami
Konsultacje społeczne, które odbyły się 30 listopada w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin, przerodziły się w spotkanie zwolenników i przeciwników przedłużenia linii tramwajowej. Pierwsi argumentowali, że nowa pętla tramwajowa znacznie ułatwi dojazd mieszkańcom osiedli położonych przy CH Ster i w rejonie ul. Hrubieszowskiej oraz Mierzyna. Przeciwnicy zwracali uwagę na wycinkę drzew położonych między jezdniami ul. Ku Słońcu, hałas i znaczne koszty inwestycji.

Dyskusja momentami była burzliwa i padały różne argumenty za i przeciw budowie nowej pętli. Trudno będzie osiągnąć kompromis w tej kwestii. Mieszkańcy osiedli przy ul. Kazimierskiej oraz Polskich Marynarzy (w szczególności bloków położonych blisko ul. Ku Słońcu), którzy mają blisko do pętli przy ul. Kwiatowej, niewiele zyskają z przedłużenia linii tramwajowej. Wycinka drzew oraz hałas, który będzie towarzyszył przejeżdżającym tramwajom są konkretnymi argumentami przeciw inwestycji. Z drugiej strony mieszkańcy osiedli położonych przy ul. Hrubieszowskiej, Gen. Maczka czy w Mierzynie (ul. Spółdzielców, Za Wiatrakiem) zyskaliby nową pętlę autobusowo-tramwajową "Mierzyn". Być może część osób zrezygnowałaby z samochodu przesiadając się na tramwaj.

Prowadzący spotkanie wiceprezydent miasta Michał Przepiera zapewnił, że to to nie koniec konsultacji w sprawie przedłużenia linii tramwajowej na Gumieńcach. Przez miesiąc projekty będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta Szczecin - TUTAJ. Urzędnicy czekają teraz na opinie i komentarze mieszkańców. Zapewniają też, że umieszczą dodatkowe materiały wyjaśniające poszczególne warianty inwestycji. Zaplanowano już kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie budowy nowej pętli. Termin nie został jeszcze podany.

Przypomnijmy, w Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina na budowę torowiska do pętli tramwajowej Mierzyn zapisano 31 milionów złotych. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2019-2020.

Źródło: UM Szczecin. Fot. www.drony.szczecin.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościKonsultacje społeczne dotyczące budowy torowiska do pętli tramwajowej Mierzyn:
Miejsce na pętlę tramwajową przy CH Ster w Szczecinie - Google Street View:
Instrukcja: w celu obracania widoku skorzystaj z kółka na panelu sterowania w lewym górnym rogu lub użyj strzałek w lewo i w prawo na klawiaturze. Jeśli chcesz przejść po ulicy, kliknij jedną z białych strzałek nałożonych na drogę lub użyj strzałek w górę i w dół na klawiaturze.

Zobacz artykuły powiązane:

Pętla tramwajowa przy
CH Ster - konsultacje


W poniedziałek, 30 listopada odbędą się konsultacje społeczne dotyczące planowanej budowy torowiska do pętli tramwajowej Mierzyn - przy Centrum Handlowym STER. Jak informuje Urząd Miasta Szczecin, gotowy jest już projekt koncepcyjny w trzech wariantach, który zostanie zaprezentowany podczas konsultacji.Pętla tramwajowa przy
CH Ster - otwarcie ofert


W Urzędzie Miasta Szczecin otwarto oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania "Budowa torowiska do pętli tramwajowej Mierzyn - przy CH STER" wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Sześć firm jest zainteresowanych wykonaniem projektu nowej trasy tramwajowej na Gumieńcach.Pętla tramwajowa przy
CH Ster - przetarg na projekt


Urząd Miasta Szczecin ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania "Budowa torowiska do pętli tramwajowej Mierzyn (przy CH STER)". Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 2 czerwca 2015 r. Linia tramwajowa ma zostać wydłużona w kierunku Mierzyna do 2020 roku.Pętla tramwajowa przy
CH Ster na Gumieńcach


Wraca temat przeniesienia pętli tramwajowej z ul. Kwiatowej na ul. Ku Słońcu przy Centrum Handlowym Ster na Gumieńcach. W tegorocznym budżecie Szczecina zarezerwowano środki na przygotowanie dokumentacji związanej z przedłużeniem linii tramwajowej w kierunku Mierzyna.Pętla tramwaju nr 8
przy CH Ster? Nieprędko.


Od paru dni przy torach tramwajowych wzdłuż ul. Ku Słońcu na Gumieńcach w Szczecinie widać koparki i robotników. Jak informuje ZDiTM Szczecin prace budowlane związane są z układaniem linii teletechnicznej na odcinku od ronda Gierosa do pętli tramwaju nr 8. Inwestycja może oznaczać, że plany przeniesienia pętli tramwajowej w kierunku Mierzyna zostały znacznie odsunięte w czasie.

wtorek 01 grudnia 2015 - 05:05:11 | Komentarze: 0
Wersja do druku

wyszukiwarka Gumieniec

Gumieńce - usługi/firmy

kodo

przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
Gumience24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Gumience24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się na Gumieńcach... więcej